Deprem Dalgaları

Deprem Dalgaları

Deprem: Yer kabuğu içindeki katmanların kırılması nedeni ile o; taya çıkan enerjinin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini titreştirmesi olayıdır. Deprem dalgalarına sismik dalgalar da denir.Depremde, levhaların hareketi sonucu yer kabuğunda yer değiştirmeler oluşur. Bu yer değiştirmeler yer kabuğundaki daha ince ve zayıf katmanların kırılmasına neden olabildiği gibi kayma ve çökmeler de meydana getirebilir. Yer kabuğundaki kırılmalar sonucu oluşan bu uzun hatlara fay denir.

Faydaki kırılmanın büyüklüğünün artması ile büyük bir enerji açığa çıkar. Depremin enerjisinin ortaya çıktığı noktaya odak noktası denilir. Yer üzerinde, odak noktasına en yakın nokta depremin merkez üssü olarak tanımlanır. Merkez üssü depremin en çok hasar verdiği ve depremin en çok hissedildiği yerdir.

Depremler, yeryüzünden yaklaşık 12 km derinlikte yer kabuğunun elastik kısmında meydana gelmektedir. Bu elastik kısım, üst kabuk içinde bulunur ve bu kısımda uzun yıllar boyunca meydana gelen çok küçük yer değiştirmeler, bir anda birkaç metrelik kırılmalara neden olur.Oluşan bu kırılmalar depremi meydana getirmektedir. Burada açığa çıkan, biçim değiştirme enerjisidir. Bu enerji, daha uzak yerlere ortam tarafından iletilir.

Deprem dalgaları boşlukta yayılamaz. Bu nedenle mekanik dalgalardandır. Bütün dalgalar gibi deprem dalgaları da enerji taşırlar. Deprem dalgalarının birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları katı, sıvı, gaz ortamda yayılabilirken bazıları sadece katı ortamda yayılabilir. Yine bu dalgalardan bazıları enine, bazıları boyuna dalgalardandır.

Depremin Büyüklüğü ve Şiddeti konusuna gitmek için tıklayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz