Denizlerin Hava Durumu DOMGİ

Denizlerin Hava Durumu DOMGİ

Denizlerin hava durumunda DOMGİ  dönemiOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada ‘8 bin 383 kilometre kıyı şeridine sahip olan ülkemiz meteorolojik tahminler açısından farklı özellikler gösterebiliyor. Bu sebeple kurulan Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (DOMGİ) ağı sayesinde daha doğru ve tutarlı tahmin ve uyarı yapılabilecek’ ifadesini kullandı.

Bakan Eroğlu DOMGİ’lerden elde edilecek veriler sayesinde denizcilik faaliyetlerinin daha güvenli yapılacağını ve DOMGİ kurulması projesinin Kıyı Emniyet Müdürlüğü ile yapılan işbirliği sonucunda başlandığını belirtti.

Bu çalışmalar neticesinde kurulan ilk DOMGİ’nin 2010 yılında, Kıyı Emniyet Müdürlüğü’ne ait Kumkapı Balıkçı Barınağı deniz feneri ile bir şamandıraya ilk örnek DOMGİ kurulumunun yapıldığını anlatan Eroğlu, iki kurum arasında yapılan protokollerle birinci aşamada 40 DOMGİ, ikinci aşamada ise 27 DOMGİ kurulumunun gerçekleştiğini aktardı. Ayrıca, Van Gölü’ne kurulan 3 DOMGİ ve mevcut 6 meteorolojik gözlem şamandırası ile toplam sayının 78’i ulaştığını ifade etti.Ayrıca Eroğlu şu bilgileri verdi : ‘Kurulan bu sistemlerin en önemli faydası, denizcilerin bulundukları yerden, gitmeyi tasarladıkları yerlere ait halihazır deniz durumuyla alakalı anlık veriye sahip olacak olmalarıdır. Bu durum zaman içinde, olası birçok kazayı önleyebileceği gibi hem ekonomik hem de zamansal kazançlar sağlayacaktır.’

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz