Birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler konu anlatımı

Birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler konu anlatımı

Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Şenol Hoca VideosuBirinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Hocalara Geldik Videosu


Birinci dereceden eşitsizlikler konu anlatımı Benim Hocam Yayıncılık İlyas Güneş Videosu

Bir niceliğin diğer bir nicelikten büyük veya küçük olma durumunu belirten ifadelere ise eşitsizlik denir. Eşitsizliklerin ifade edilmesinde >, ≥, <, ≤ sembolleri kullanılır.ax + b > 0 , ax + b ≥ 0 , ax + b < 0 , ax + b ≤ 0 şeklinde ifade edilebilen eşitsizliklere birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlikler denir. 2x – 3 > 5 , x – 2 < 0 , 25 – a ≤ 3a ifadeleri birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizliklere birer örnektir. Denklemler ve eşitsizlikler, gerçek hayat durumlarının matematiksel olarak ifade edilmesinde ve incelenmesinde kullanılır.

Bir denklemde/eşitsizlikte değişkenin bazı değerleri eşitliği/eşitsizliği sağlayabilirken bazıları sağlamayabilir. Denklemi/eşitsizliği sağlayan sayıların kümesine o denklemin/eşitsizliğin çözüm kümesi denir.

Eşitsizliğin özellikleri

Eşitsizliğin özellikleri çözümlü örnekler

Gerçek Sayılarda Aralık Kavramı

1. Açık Aralık2. Açık Aralık

3. Yarı açık aralıkAralık Kavramı Çözümlü Örnekler

Etiketler:

Yorumlar

  1. Harun dedi ki:

    Oldukça kolay bir konu. Keşke matematik hep böyle kolay olsa ne güzel olurdu. Hocamızın ağzına sağlık.

Yorum Yaz

Örneğin, -2 < 5 iken -2 + 7 < 5 + 7 ise, 5 < 12 dir. Örneğin, 2 < 8 iken 2 . 6 < 8 . 6 ise, 12 < 48 dir. a < x < b şeklinde ifade edilen aralıklara açık aralık denir. Açık aralıklarda uç noktalar çözüm kümesine dahil değildir. a ≤ x ≤ b şeklinde ifade edilen aralıklara kapalı aralık denir. Kapalı aralıklarda uç noktalar çözüm kümesine dahildir. Örneğin, Aşağıda verilen aralıkları sayı doğrusunda gösterin. Bir eşitsizlikteki ifadelerin işareti değişirse eşitsizliğin yönü değişir. Bir eşitsizliğin her iki tarafına aynı sayı eklenir ya da çıkarılırsa eşitsizliğin yönü değişmez. Bir eşitsizliğin her iki tarafı pozitif bir sayı ile çarpılır ya da bölünürse, eşitsizliğin yönü değişmez.