Avrupa Medeni Mi?

Avrupa Medeni Mi?

AVRUPA MEDENİ Mİ?Son dönemde Avrupalı Parlamenterlerin sıklıkla dile getirdiği şey Doğu’nun medeni olmamasıdır. Hatta Yüzüklerin Efendisi serisinde bile bela doğudan gelir, batı ise koruyucu kollayıcıdır.

Sürekli olarak medeniyetlerinden övgüyle bahseden Avrupalılar son dönemde eleştirdikleri her konuda, eleştirdikleri gibi davranmaya başladılar. Yolsuzlukların bitmesi gerektiğini anlattıkları Avrupa Parlamentosu oturumundan sonra eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’i aklamamaları. Libya devrik lider Muhammer Kaddafi’den aldığı yasa dışı bağışları zimmetine geçirdiği dosyadan beraat etmesi bunlardan sadece bazıları…

Özellikle ülkemizdeki toplumsal olaylara polisin aşırı şiddet uyguladığından bahsederken Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Eyleme müdahale eden polislerin, gaz ve copları ile birlikte son derece sert bir tavırlar eylemcileri püskürtmeye çalışması akıllarda soru işareti bıraktı. Daha öncede benzeri durum yaşandığında kişisel özgürlüklerden bahseden Avrupalılar aynı şey başlarına geldiğinde farklı davranmaları bunun en büyük kanıtı aslında.Protestonun yasal bir hak olduğu Avrupa’da hükümetin uyguladığı politikadan memnun olmayan halkın isyanı ise kanlı bastırılmaya çalışıyor. Çıkan çatışmalar da ikisi polis toplam on kişi yaralandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz