Alt küme tanımı ve Alt küme sayısı

Alt küme tanımı ve Alt küme sayısıA ve B iki küme olsun. A kümesinin tüm elemanları aynı zamanda B kümesinin de elemanı ise o zaman A kümesi B kümesinin alt kümesidir denir ve A⊂B şeklinde gösterilir. Bir kümenin kendisinden başka tüm alt kümelerine öz alt küme denir. n elemanlı bir kümenin tüm alt kümelerinin sayısı 2n  formülü ile bulunur. Öz alt küme sayısı ise alt küme sayısının 1 eksiğidir yani 2– 1 formülü ile hesaplanır. Örneğin, A kümesi A = {a, b, c, d, e} elemanlarından oluşan 5 elemanlı bir küme ise Akümesinin alt küme sayısı 2 üzeri 5′ den 32, özalt küme sayısı ise 1 eksiği yani 31’dir.

n elemanlı bir kümenin r elemanlı alt kümeleri ise n’in r’li kombinasyonu ile bulunur. (Bu konu 9. sınıf matematik müfredatından çıkarılmıştır. Bilgi amaçlı biz yine de verelim dedik.)kombinasyon

Alt küme çözümlü örnekler

Şenol Hoca Alt Kümeler konu anlatımı videosu

Hocalara Geldik – Alt küme konu anlatımı videosu

Halil Ibrahim Tasova – Alt küme konu anlatımı videosu

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Rastgele Ders Videoları

Alt kümelerin özellikleri: Her küme kendisinin de alt kümesidir. Boş küme tüm kümelerin alt kümesidir. A kümesi ve B kümesi birbirinin alt kümeleri ise bu iki küme eşit kümelerdir. B kümesinin A kümesinin alt kümesi olduğunu gösterip venn şeması ile gösterelim. B kümesinin her elemanı aynı zamanda A kümesinin de elemanı olduğu için B kümesi A kümesinin alt kümesidir.