Akıllı Telefon Patlaması

Akıllı Telefon Patlaması

Akıllı Telefon Patlaması7’den 70’e artık neredeyse herkesin sahip olduğu akıllı telefonların satışı, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 10 arttı ve 3.1 milyona ulaştı.

Araştırma kuruluşu GFK’ye göre Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde tam 3.1 milyon akıllı telefon satışı yapıldı. Yıl sonuna kadar ise bu rakamın yüzde 10 büyümesi bekleniyor. Bu artışın 4.5 G teknolojisinin etkisiyle olduğu düşünülüyor.

Mobil teknolojinin en hızlı geliştiği bölge, yüzde 22 ile Asya Pasifik pazarı olurken, Ortadoğu ve Afrika pazarı yüzde 18 ile Asya’yı takip etti.Türkiye sektöründe ise ciro yıllık bazda 16 milyar lirayı aşmış durumda. Geçen sene 12 milyonu aşkın akıllı telefon satılan Türkiye, teknoloji ürünlerin online satış payında yüzde 4 olarak gözükürken, Avrupa’da bu oranın yüzde 21 olduğu belirtildi.

GFK Tüketici Tercihleri Genel Müdürü Mete Uslukılınç, bu büyüme sonucu 2016 yılı sonunda Türkiye’nin 6 milyar dolar üzerinde ciro değeri sağlayarak ilk 10 akıllı telefon pazarına giriş yapacağını açıkladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz