30 Faktör Yeterli

30 Faktör Yeterli

30 Faktör YeterliAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, yaptığı açıklamada güneşin yüzünü göstermeye başlaması ile birlikte güneş lekelerinin artacağını, güneş olmasa dahi kuvvetli ışıklarda bile lekelenmelerin olabileceğini belirtti. Uzun süren kışın ardından gelen güçlü güneş ışıklarıyla renk üretmeye eğilimi olan ciltlerde daha çok lekeler oluşabileceğini kaydeden Yılmaz, eskiden gebelik maskesi olarak bilinene ‘melazma’nın erkekler ve kadınlarda sıkça görüldüğünü ifade etti.

Güneşli havalarda şapkanın yanında şemsiye kullanımının da önemli olduğunu anlatan Yılmaz, fiziksel korunmanın kimyasal korunmadan önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti. ‘Güneş kremleri 15, 20, 30 faktör, 50 artı diye gidiyor. Daha önce faktör sayısında 60, 80, 90 diye kavramlar çıkmaya başlamıştı ancak Dünya Sağlık Örgütü bu kavramlar tüketiciyi yanılttığı için bir kısıtlama getirdi. 50 artı ifadesi kullanılıyor. Yani güneşten koruyucu kremler konuşulurken güneş yanığından koruma ve lekeden koruma noktasında iki tercih yapmamız gerekiyor. Güneş yanığından koruyacak olacak ultraviyole B, ışığın yakmasını, renk artışını önlemek için de özel kimyasal maddeler, ultraviyole A kremler kullanılmalı. ’30 mu 50 mi faktör alalım’ diye tartışılıyor. Gerçekte 30 faktörün güneşten koruyucu özelliği yüzde 95 ise 50 faktörün koruyuculuğu yüzde 97’dir. Yani tamamen koruyan bir güneş kremi yoktur. Onun için fiziksel koruyucular önemli.’Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz